Który język programowania wybrać dla dzieci?

Technologia otacza nas dzisiaj w tak ogromnym zakresie, że dzieci coraz częściej lepiej się orientują w zasadach jej działania, niż starsze pokolenie ich rodziców czy wujków. Inwestowanie w rozwój dzieci w tym zakresie od najmłodszych lat jest dobrym pomysłem nie tylko na ciekawie zaaranżowany wolny czas, ale i na perspektywiczną przyszłość. Zgodnie ze statystykami, to właśnie osoby zawodowo związane z informatyką, robotyką i technologią jako taką mają dobrze płatne posady i możliwość wybrania zatrudnienia w zasadzie w dowolnej firmie. Warto przy tym regularnie sprawdzać, jaki język programowania jest najbardziej opłacalny.

Do zagadnienia programowania warto podchodzić powoli, metodą małych kroczków. Tym samym na początek warto wybrać nieco prostsze języki programowania, które nie zniechęcą przyszłych, ścisłych umysłów, a wręcz przeciwnie – rozbudzą w nich zamiłowanie do poznawania zagadnień robotyki na wylot. Na początek jednak warto dowiedzieć się, co to jest język programowania i dlaczego warto nim zainteresować swoje dzieci.

Co to jest język programowania?

Odpowiadając w dużym uproszeniu, co to jest język programowania, można powiedzieć, że jest to ciąg symboli, które za sprawą odgórnie ustalonych zasad tworzą programy komputerowe. Każdy taki program, opisywany jest za pomocą innych obliczeń. Podstawą do ich tworzenia jest teoria języków formalnych.

Głównym zadaniem projektowanych i pisanych programów komputerowych jest przetwarzanie ogromnej ilości danych – wykonywanie niezbędnych do ich działania algorytmów oraz skomplikowanych obliczeń matematycznych. Część z nich przeznaczona jest do kontrolowania i zarządzania urządzeniami zewnętrznymi, na przykład skanerami czy drukarkami. Pojawia się więc pytanie, które z dziesiątków języków programowania są najpopularniejsze i najpowszechniej używane, czyli jakiego języka programowania się uczyć, żeby wpasować się w branżę i dobrze zarabiać? I od czego właściwie powinni zaczynać najmłodsi adepci robotyki i programowania, żeby z czasem osiągać kolejne pułapy i sukcesy?

Oczywiście wśród długiej listy wciąż dynamicznie zmieniających się i modyfikowanych na bieżąco przez samych programistów języków kodowania można wyodrębnić listę tych najpopularniejszych, w których powstaje zdecydowana większość użytkowanych programów i aplikacji. Co ciekawe, absolutny numer jeden wśród profesjonalnych programistów jest językiem, którego z powodzeniem mogą się uczyć również znacznie młodsi amatorzy tworzenia programów.

Najpopularniejsze języki programowania

Obecnie w zestawieniach najpopularniejszych języków programowania na pierwszym miejscu wymienia się Python, którego dzieci z powodzeniem mogą się uczyć w rewelacyjnych warunkach również na naszych zajęciach i warsztatach z robotyki. Na początek warto zdecydować się na język o dość klarownej, jasnej konstrukcji i strukturach łatwych do opanowania. Im szybciej widać efekty nauki, tym bardziej zachęca to do poznawania dalszych zasad, rozwijania swoich dotychczasowych możliwości i zdolności oraz poszerzania wiedzy.

Python to nie jedyny rodzaj kodowania, odpowiedni dla młodszych; zatem który język programowania wybrać, żeby nauka robotyki była przygodą pełną niespodzianek i nowych rzeczy do odkrycia? Wśród naszych propozycji warsztatów znalazły się jeszcze inne, popularne i bardzo na czasie języki kodowania, jak C#, LOGO, Scratch oraz Scratch Junior – absolutna podstawa i fantastyczna baza do dalszej edukacji w tym zakresie.

Wybrane przez nas propozycje to ogromna frajda i cała masa zabawy, ponieważ wierzymy, że to najlepszy sposób na naukę. Poza poznawaniem zasad kodowania, dzieci podczas warsztatów uczą się rozumienia algorytmów i sposobów ich tworzenia. Nauka nie pozostaje jednak tylko pustą teorią – podczas zajęć dzieci programują swojego własnego robota. Poziom trudności i zaawansowania zabaw oraz zadań zawsze jest dopasowywana odpowiednio do grupy wiekowej uczestników: 5-6, 7-11, 12-16 oraz 16+ lat.

Część modeli robotów oraz algorytmów przygotowywana jest na bazie specjalnych, przeznaczonych do tego celu zestawów klocków Lego. To podwójna radość dla malucha, który nie tylko zdobywa wiedzę i nowe umiejętności, ale jednocześnie ma w zasięgu rąk kultowe, przez wielu ukochane, zabawki. Z doświadczenia wiemy, że są to zajęcia, na które dzieci same chętnie przychodzą, żądne nowych wyzwań i głodne wiedzy.