Programowanie dla dzieci – jaki język wybrać w 2023?

Czy Wasze dzieci wykonywały swoje pierwsze kodowania na kartce papieru już w przedszkolu? Może czas skorzystać z bardziej rozbudowanych aplikacji? Programowanie wydaje nam się trudnym zadaniem, jednak obecne języki programowania dla dzieci dostosowane są do wieku i pozwalają uczyć się przez zabawę. Aby rozpocząć pracę z jednym z programów do programowania, dzieci wcale nie muszą mieć żadnego doświadczenia – wystarczy dobry instruktor, który może odbyć lekcję z Twoim małym programistą w domowym zaciszu.

Scratch Desktop

Scratch to najlepszy i obecnie najpopularniejszy język do nauki programowania od podstaw. Jest prosty, a zarazem atrakcyjny wizualnie – programowanie polega tutaj na łączeniu i przesuwaniu odpowiednich bloków z kodem. Całość przypomina zabawę w układanie klocków. Języka Scratch mogą się uczyć dzieci już od 3. roku życia. Program oferuje trzy moduły, w których, poza skryptami, znajduje się też prosty edytor graficzny oraz dźwięki, które można dodać do projektu

Python

Python to jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania dla dzieci, a jego cechą szczególną jest fakt, że jest on prosty do nauczenia. Dlatego też rekomenduje się go osobom, które dopiero zaczynają uczyć się programowania.To jednak nie wszystko – Python posiada też potężne wsparcie w postaci rozbudowanej biblioteki danych i zaangażowanej społeczności koderów. Z jego pomocą zaprogramujemy aplikacje, strony internetowe czy sztuczną inteligencję.

PixBlocks

To nauka programowania blokowego i tekstowego z wykorzystaniem języka Python. Jest to aplikacja pozwalająca robić szybkie postępy. Dzięki niej pierwszą grę platformową można stworzyć w kilkanaście minut. Dzieci poznają składnię, uczą się prostych poleceń i struktur, zapoznają się z funkcjami, zmiennymi oraz operacjami matematycznymi. Całość jest łatwa w przyswojeniu dzięki przyjemnemu dla oka interfejsowi i nowoczesnej oprawie graficznej.

Kodu Game Lab

Nauka programowania poprzez zabawę? KGL to platforma do stawiania pierwszych kroków w kodowaniu i projektowaniu gier. Zadania dla najmłodszych polegają na budowaniu terenu świata, wypełnianiu go postaciami i rekwizytami, a następnie definiowaniu ich zachowań i reguł gry w specjalnie zaprojektowanym języku programowania wizualnego. Język programowania oparty na kafelkach. Elementy rozbudowujemy za pomocą kolejnych bloków, dodawanych do obszaru roboczego.

Squeak

Squeak to udostępniony na zasadach open source system programowania oparty na języku Smalltalk, zawierający w sobie środowisko wykonawcze. Początkujący programiści z łatwością rozpoczną naukę, ponieważ kodowanie odbywa się na obiektach, a wybierając stosowne procedury z listy komend, osiągniemy pożądane zachowania i relacje między nimi.

Tynker

Nauka w aplikacji oparta jest na fabule, dzięki czemu dzieci i nastolatki mogą szybciej przyswajać podstawy kodowania opartego na blokach, przed płynnym przejściem do rzeczywistych języków tekstowych, takich jak JavaScript i Python. Tynker oferuje również darmową wersję testową.

Logomocja-Imagine

To środowisko programistyczne oparte na obiektach, dzięki któremu każde dziecko pozna podstawy kodowania. Aplikacja w celach edukacyjnych wykorzystuje opracowany w latach 60. XX wieku język Logo, dostosowany z myślą o najmłodszych. Za pomocą Logomocja-Imagine bardzo szybko zdobędą ogólną wiedzę z zakresu programowania, w tym sterowanie zdarzeniami oraz posługiwanie się pojęciami dziedziczenia. Całość odbywa się poprzez zabawę z żółwiem.

Który język programowania na 2023 rok wybrać?

Umiejętności programowania z pewnością należy się nauczyć, ale jaki język programowania dla dzieci wybrać? Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie da się nauczyć wszystkich języków kodowania jednocześnie. Dlatego też lepiej jest się skupić na poszczególnych krokach i stopniowo poznawać kolejne środowiska. Dzieciom polecamy w szczególności Scratcha i Pythona.

Najpopularniejsze języki programowania – 2023 rok

Nauka wybranego języka programowania wymaga przede wszystkim cierpliwości i systematyczności, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie podjęcie nauki w zaciszu domu klienta. Kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów jest wzbudzenie zainteresowania danych językiem. Za pomocą zabawy, przyjaznych treści oraz indywidualnego podejścia, Twoja pociecha szybko nabędzie umiejętności programowania.