Jak rozwijać kreatywność u dzieci? – 5 sprawdzonych metod

Nie ulega wątpliwościom, że dziecięca ciekawość i chęć odkrywania świata jest nieposkromiona. Dokładnie tak samo jest z dziecięcą kreatywnością. Rolą rodzica jest nie tylko wsparcie dziecka w rozwoju kreatywności, ale też jej pobudzanie i zachęcania do twórczej zabawy. Jednak, by dla dziecka była to przyjemność i radość, warto wiedzieć, jak rozwijać kreatywność u dzieci. Dzięki sprawdzonym sposobom zabawy, które rozwijają kreatywność, będą ciekawe i inspirujące. Warto na samym początku jednak postawić sobie pytanie, czym właściwie jest kreatywność i dlaczego w późniejszym okresie jest ona tak ważna? Kreatywność to potrzeba tworzenia, dzięki której u dziecka rodzą się nowe pomysły, czy chęć do rozwiązywania problemów. Warto więc sprawdzonymi metodami wspierać dziecięcą kreatywność.

Metoda 1. Pozwól dziecku samodzielnie rozwiązać codzienne problemy

Wiadome jest, że najprostsze sposoby są najlepsze, dlatego warto wspierać dziecko w rozwiązywaniu codziennych problemów, tym samym w ciekawy sposób spędzając z nim czas. Maluch z pewnością zaangażuje się w zabawy typu: co można zrobić z kartonu po butach, z jakich przedmiotów dostępnych w domu możemy zrobić samolot itd. To samo dotyczy zadawania nieszablonowych pytań, np: Dlaczego trawa jest zielona? Dlaczego ptaki latają tak wysoko? Aby odpowiedzieć na takie pytania, dziecko będzie zachęcone do zastanowienia się nad daną kwestią, przez co uruchomi swoją kreatywność i wyobraźnię.

Metoda 2. Zachęć dziecko do opowiedzenia Ci bajki

Jeśli chcesz wspierać rozwój kreatywności u swojej pociechy, możecie zamienić się rolami. Poproś je, by tym razem ono opowiedziało Ci bajkę. Tego rodzaju ćwiczenie na kreatywność u dzieci umożliwi mu wytrenowanie zdolności do prowadzenia narracji. Poprzez tego rodzaju zadanie, dziecko będzie mogło uruchomić lub rozwijać nieszablonowe myślenie.

Metoda 3. Wcielcie się w wybrane role

Zaproponuj dziecku, aby wyobraziło sobie sytuację, którą mu opiszesz. Może ono sobie wyobrazić, że jest przedmiotem czy zwierzęciem. Następnie poproś, by wcieliło się w wybraną rolę, wydawało takie same dźwięki czy chodziło w taki sposób, jak postać, którą odgrywa. Gwarantujemy, że oprócz ciekawie spędzonego czasu będzie też mnóstwo śmiechu i radości.

Metoda 4. Daj przestrzeń do zabawy na własną rękę

Chyba każdy rodzic wie o tym, że gdy dziecko nie ma ograniczeń, zabawa jest najlepsza. Warto wtedy odpuścić i nie ingerować w zabawę, bowiem największa kreatywność budzi się wtedy, gdy dziecko nie czuje, że jest zarządzane. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy bawi się z rówieśnikami, jak i podczas samodzielnej zabawy. W przypadku zabaw w grupie, maluch sam nabywa umiejętności, jak zachować się w trudnej sytuacji czy też jak rozwiązać problem, który się pojawił. Dzięki temu dziecko nabywa nowych umiejętności społecznych, ale też uczy się, jak rozwiązywać pojawiające się problemy.

Metoda 5. Zadbaj o kreatywne zajęcia dla dzieci

Rozwijanie kreatywności u dzieci wbrew pozorom jest niezwykle pożądanym działaniem, a twórcze umiejętności mogą być na wagę złota w dorosłym życiu. Dlatego też warto rozważyć zapisanie dziecka na warsztaty z robotyki czy z programowania. Dlaczego jest to dobry pomysł? Na zajęciach dziecko jest zachęcone do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań problemów, które pojawią się w trakcie zajęć. Dodatkowo jest to idealna inwestycja w przyszłość dziecka. Zajęcia są niezwykle inspirujące i ciekawe, a sama nauka odbywa się w formie zabawy. Warsztaty z programowania dla dzieci są rewelacyjną metodą na rozwijanie kreatywności u dzieci, a dodatkowo doskonale wpływają na ich rozwój. Poza tym, dziecko ma niebywała okazję styczności z robotami, które bazują na różnych systemach.

Ponieważ kreatywność przydaje się niemal na każdym kroku, również w dorosłym życiu, warto wspierać dziecko w kreatywnym myśleniu i poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań problemów już od najmłodszych lat. Warsztaty z robotyki i programowania są ciekawym sposobem pobudzenia kreatywności. Zapraszamy na zajęcia!