Czy programowanie jest trudne?

Jeszcze do niedawna branża IT kryła przed swoimi odbiorcami wiele tajemnic. Tematyka programowania jest jednak znana coraz większej grupie osób, a co za tym idzie, coraz więcej użytkowników zaczyna poznawać tajniki IT. W takim wypadku pojawia się pytanie, czy programowanie jest trudne? Czy można nauczyć się go w krótkim czasie i niezależnie od tego, jakie mamy umiejętności z zakresu informatyki? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Kto może programować i kiedy rozpocząć naukę programowania?

Czy naukę programowania można rozpocząć w dowolnym momencie życia? Kto może zostać programistą i w jakim wieku najlepiej zacząć uczyć się systemów i języków programowania? Jak się okazuje, nie ma reguły związanej z tym, kiedy najlepiej zacząć naukę. Tak naprawdę już od najmłodszych lat można korzystać z kursów przygotowujących do kodowania. Dzieci w wieku szkolnym szybko przyswajają nowe umiejętności, technologia nie jest im obca, dlatego łatwo przychodzi im poznawanie nowych umiejętności. Nie oznacza to jednak, że osoby w dorosłym wieku, ukształtowane i ukierunkowane, nie mogą nagle zacząć programować. Jeśli mowa o rozpoczynaniu przygody z kodowaniem, pojawia się pytanie właśnie o sam początek. Programowanie — od czego zacząć? Wcale nie musisz kończyć studiów programistycznych, aby móc zacząć przygodę z programowaniem. 

Specjaliści mówią o tym, że to trening właśnie czyni mistrza. Co to oznacza? Praktyka programowania uczy najlepiej. Próba rozwiązywania problemów programistycznych, tworzenie i projektowanie własnych programów, eksperymentowanie, kodowanie — rozpoczynając od prostych zadań, reguł i poleceń, możesz zajść naprawdę daleko. Jeśli zauważysz, że samodzielna nauka przynosi dużo trudności, warto skorzystać z pewnych kursów, prowadzonych przez doświadczonych pracowników działów IT i specjalistów od programowania. Korzystanie ze szkoleń pod wodzą trenerów może wskazać odpowiednią ścieżkę rozwojową. Sprawdzaj polecane kursy i zapisz się na te, które rekomendują prawdziwi wyjadacze programowania. 

Praca programisty to nie tylko samo kodowanie — masz umiejętności analityczne? Tym lepiej!

Zadanie programisty nie zawsze rozpoczyna się na etapie tworzeniu kodu i projektowania gotowych rozwiązań. To praca, która wymaga myślenia analitycznego, sprawdzania poszczególnych rozwiązań, wykorzystywania metody prób i błędów. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli planujesz rozpocząć naukę programowania, musisz umieć rozwiązywać problemy. Codzienne zadania developerów i specjalistów od IT wiążą się z pracą projektową. To znaczy, że w pierwszej kolejności profesjonaliści muszą znaleźć pomysł na to, jak pomóc przedsiębiorstwu czy marce w problemach rozwojowych i technologicznych. Bardzo często zdarza się, że pomoc ta obejmuje również nazwanie i określenie problemu, z którymi zmaga się instytucja lub organizacja. Jakich cech szukać u przyszłego programisty? Ciekawość, zainteresowanie nowinkami technicznymi i nowymi technologiami, umiejętność poszukiwania prostych rozwiązań problemów i szybkich odpowiedzi na zadane pytania. Praca programisty to coś więcej niż tylko kodowanie i tworzenie nowych programów informatycznych. 

Praca programisty a predyspozycje do jej wykonywania 

Przedstawione argumenty pokazują, że praca programisty to tak naprawdę złożone stanowisko. W takim razie, czy programowanie jest dla każdego? Warto na pewno zastanowić się, czy nadajesz się do siedzącej pracy, w trakcie której przez większość czasu musisz pracować z komputerem. Programowanie wcale nie musi być trudne, jeśli trafisz na odpowiednich trenerów i szkoleniowców, bogate w przyswajalną wiedzę kursy i przewodników, którzy w prosty sposób pokażą Ci możliwości rozwojowe. Spróbuj swoich sił w pracach projektowych. Wyznacz sobie problem, dla którego znajdziesz odpowiednie rozwiązanie. Nie bój się próbować i szukać innowacyjnych i niecodziennych rozwiązań. Pamiętaj, że praca programisty to również poszukiwanie istotnych odpowiedzi na zadane pytania. Sprawdź siebie w nowej roli!